Pośród betonowej dżungli

Pośród betonowej dżungli


Witam w największym mieście południowej półkuli, gdzie dochodzi średnio do około trzydziestu zabójstw dziennie. São Paulo to świat kontrastów. Mężczyzna pod krawatem – prawdziwy korporacyjny szczur idący ramię w ramię z bezdomnym o opuchniętych powiekach, przebudzonym skoro świt przez betonową dżunglę, która akompaniowała miejski zgiełk w samym sercu metropolii.

Życie na ulicy
Wśród wszystkich przykrych widoków, ten wczorajszy – przed zapadnięciem w letarg snu – zapadł mi szczególnie w pamięciMłoda kobieta z pięciorgiem dzieci, brzdące raptem po kilka lat bawiące się pod wysokim wieżowcem bankowym w najbardziej reprezentatywnej ulicy miasta – avenida Paulista. Obok spacerówka i wszystko to co jest niezbędne do funkcjonowania – w torbach butelka, pieluchy, sztućce. Gdy na nich zerkam, wyczuwam spojrzenie kobiety – szybko się wycofuję z moich obserwacji, starając się wczuć w to, jak bardzo upokarzający musi być fakt życia w takich warunkach dla młodej kobiety.

dsc08624

Bogatsze od Izraela
São Paulo jest finansową stolicą Brazylii – tutaj koncentrują się: największy kapitał i rzesza obracających nim inwestorów. Budżet miasta jest potężny. Gdyby było to państwo, wyprzedziłoby takie kraje jak Węgry czy Izrael, zajmując miejsce w pierwszej 50 światowych potęg gospodarczych – znajduję na „Tanie Loty”. Sięgając w punkcie informacji turystycznej po broszurkę, czytam: Najczęściej wybierany turystyczny kierunek w Brazylii, 13 milionów turystów w ciągu roku. 11 milionów mieszkańców w samym mieście i kolejne 9 w całej metropolii. 3 lotniska, 33.000 taksówek. 42.000 pokojów w 410 hotelach i 70 hostelach. 39 centrów kulturalnych, 20.000 barów i klubów nocnych, 125 muzeów, 164 teatry, 53 centra handlowe. 103 parki, 4 wielkie teatry, 282 kina, czy 10 stadionów piłkarskich.

dsc08632

Miasto gejów i lesbijek
Ogromna aglomeracja jest w stanie organizować również największe imprezy, poza tym São Paulo znane jest z wyjątkowej, jak na katolicką Brazylię, swobody seksualnej i tolerancji. Organizowane są tutaj od lat 90. dwie ważne imprezy: ogromne targi gadżetów seksualnych oraz największa na świecie parada homoseksualistów, gromadząca około 5 milionów osób.

dsc08623

Warto również zauważyć, że wizyta z 2007 roku papieża Benedykta XVI zdołała zgromadzić w Brazylii jedynie około 1 miliona wiernych. São Paulo zdecydowanie popiera ten manifestacyjny pochód po Avenida Paulista przez serce dzielnicy biznesowej – miasto ma jednak swoje powody. Szacunkowe dane mówią, że impreza przyniosła kasie miasta około 115 milionów dolarów wpływów.

dsc08618

Źródło: https://www.tanie-loty.com.pl/ciekawostki-o-sao-paulo.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *