Motywacyjnie

Motywacyjnie

Rocky, a w tle kawałek „Survivor” to obrazek, który już na stałe zagościł w kulturze popularnej. Symbolizuje on ducha walki, wylewanie siódmych potów, determinację. Nierzadko naiwne, idealistyczne, tandetne, kiczowate, to tylko kilka przymiotników, którymi można, by określić mój sposób na poszukiwanie inspiracji do działań, kolejnych podróży. Narzędzi jest sporo: człowiek, książka, film i muzyka. To ten konglomerat popycha mnie do pokonywania własnych słabości, zawieszania swej poprzeczki coraz to wyżej, płynięcia pod prąd. Każdy z nas motywuje się w inny sposób, jeśli chcesz, poznaj moje metody, dzięki którym przybliżę Wam swoją sylwetkę.

Gdy potrzebuję pokory

  • Pismo Święte to Księga, która działa na mnie niczym kubeł zimnej wody. W sytuacjach, gdy się zapominam, zagalopuję, potrzebuję otrzeźwienia o charakterze moralnym, to sięgam po Biblię. Z jednej strony gloryfikuje ludzi drogi, mówią o tym cytaty zawarte w Mądrości Syracha (34, 9-17) oraz we fragmentach opisujących działalność apostolską uczniów Jezusa. Przemierzają tysiące kilometrów, aby ewangelizować. Z drugiej jednak karci, przypomina o tym chociażby przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15, 11-32), który postanowił porzucić wszystko i ruszyć w drogę, roztrwonił swój majątek żyjąc rozrzutnie. Prawda zawarta w niej obejmuje ponadczasowe nauki, które nie w sposób ominąć, gdy staję przed problemami życia codziennego – pracując, ucząc się i przygotowując się do kolejnych wypraw.
  • James Nachtwey – amerykański fotoreporter i fotograf wojenny. Postać wybitna w tym fachu. By zrozumieć fenomen tego dziennikarza należałoby sięgnąć po film pt. War Photographer lub archiwalne nagrania, gdy odbiera kolejne najbardziej prestiżowe statuetki za swoje osiągnięcia. Niezwykle ciepły i skromny człowiek. Prawdziwy wzór do naśladowania dla narybku dziennikarskiego. Poświęcił życie osobiste na rzecz dziennikarskich pobudek.
  • Mohandas Karamchand Gandhi, zwany Mahatmą (co w hindi oznacza wielka dusza), był jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, twórcą indyjskiej państwowości i wielkim propagatorem biernego oporu. Był przeciwny wszelkiej przemocy, twierdząc, że zasada „oko za oko” uczyni jedynie cały świat ślepym. 30 stycznia 1948 roku został zastrzelony przez hinduskiego fundamentalistę Nathurama Godsego.
    Sam Albert Einstein był pełen podziwu dla Hindusa. – Z trudnością przyjdzie uwierzyć, że kiedykolwiek ktoś taki jak on, z krwi i kości, chodził po tej ziemi – mówił fizyk. Jest to postać, która wzrusza i poprzez swoje świadectwo życia napomina do poprawy.
  • Red. Marek Chyliński, a zwłaszcza wciąż żywe wspomnienia z zajęć prowadzonych przez doktora na Uniwersytecie Śląskim. Prezes Instytutu Dziennikarstwa Polskapresse w Warszawie, dziennikarz, menedżer mediów, wieloletni publicysta i redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Ćwiczenia przy ul. Bankowej 12, to była wspaniała lekcja pokory. Wykładowca do znudzenia powtarzał o przydatnych technikach i narzędziach researchu dziennikarskiego. Na zajęciach nie ganił za brak przygotowania, za to pasją zarażał młodych adeptów do zaangażowania i cięższej pracy. Sypał anegdotkami, które były pokłosiem wieloletniej pracy dziennikarskiej. Zadawał pytania nie oceniając nas. Panowała pełna swoboda wypowiedzi, gdy roztrząsaliśmy sprawy etyki zawodu. Gdy już jednak temat został wyczerpany, a zajęcia dobiegały kresu, dzielił się swoimi refleksjami oraz doświadczeniami.

 

Gdy potrzebuję nowych pokładów energii

  • Twórczość niezliczonej ilości muzyków. Ennio Morricone, Yann Tiersen, Michał Lorenc, Hans Zimmer, Eddie Vader,  John Williams, Clint Mansell, Gustavo Santaolalla – czyli wybitni kompozytorzy muzyki filmowej. Muzyka pokrzepieniem w trudnych chwilach oraz podtrzymaniem dobrego nastroju w momentach uniesienia. Dlatego nieodłącznym elementem ekwipunku jest odtwarzacz mp3.
  • Kinematografia. „Into the Wild”, „Forrest Gump”, „Lista Schindlera”, „Szeregowiec Ryan”, „Skazani na Shawshank”, „Pan od muzyki”, „Braveheart. Waleczne serce”, „Piękny umysł”, „Za wszelką cenę”, „Człowiek na linie”, „Człowiek z księżyca”, „Siła i honor”, to tytuły, które mogę obejrzeć kilkukrotnie, a wciąż nie tracą na swojej wartości i tchną na nowo ducha walki.

 

Cytaty, po prostu

William Wallace – „Każdy człowiek umiera, nie każdy naprawdę żyje.”

Martin Luther King – „Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód.”

Forrest Gump – „Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo na co się trafi.”

Mahatma Gandhi – „Oko za oko uczyni tylko cały świat ślepym.”

George Byron – „Jest pewna przyjemność w bezdrożnych lasach;
Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;
Jest społeczność, gdzie nie ma intruzów;
Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;
Nie człowieka kocham mniej, lecz Naturę bardziej.”

Mark Twain – „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.”

Ryszard Kapuściński – „Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”

Cesare Pavese – „Podróżowanie jest brutalne. Zmusza cię do ufania obcym i porzucenia wszelkiego co znane i komfortowe. Jesteś cały czas wybity z równowagi. Nic nie należy do ciebie poza najważniejszym – powietrzem, snem, marzeniami, morzem i niebem”

Paul Theroux – „Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą”