Bułgarskie UFO

Bułgarskie UFO

Wylądowało w Bułgarii na wysokości 1441 m n.p.m., a kosmici już dawno opuścili jego pokład. Pozostał opuszczony, czym przysporzył sobie grono wandali i miłośników zapomnianych obiektów. Raz do roku w sierpniu spotykają się tu zwolennicy Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, aby powspominać „stare dobre czasy”, pośpiewać „Międzynarodówkę”. Miejsce, którego nie znajdziesz w najpopularniejszym przewodniku. Którego prawdopodobnie nie zarekomenduje Ci żaden Bułgar.

Symbol socjalizmu
Oficjalna nazwa szczytu to Hadżi Dimityr, od imienia i nazwiska bułgarskiego bohatera narodowego, ale i tak dla wszystkich to Buzłudża. W Sofii młody mężczyzna, który usłyszawszy miejsca, które planuję zobaczyć w najbardziej na Wschód wysuniętym punkcie Półwyspu Bałkańskiego, odparł: Buzłudża ma ładny kształt, ale drzemie w niej dziwna energia. Miejsce było świadkiem bitwy między Bułgarami i Turkami dowodzonej przez Hadżiego Dimityra.

DCIM100GOPROG0962373.

W roku 1891 grupa socjalistów przeprowadziła spotkanie, gdzie planowano przyszłość socjalistycznej Bułgarii. Aby uczcić te wydarzenia, rząd u władzy w szczytowym okresie wpływów ZSRR postanowił wznieść pomnik upamiętniający komunizm socjalistyczny. Prace nad pomnikiem rozpoczęły się w 1974 roku i zostały podjęte przez oddziały Armii Bułgarskiej wspierane przez licznych rzemieślników odpowiedzialnych za duże rzeźby i malowidła. Nad tym wszystkim płonęło czerwone okno w kształcie gwiazdy na cześć Rosji Sowieckiej. Po upadku rządu w 1989 roku, miejsce to było opuszczone i pozostawione samemu sobie, przez co nie ustrzegło się przed aktami wandalizmu. Nad kopułą wznosi się 70-metrowa wieża ozdobiona dwoma pięcioramiennymi, czerwonymi gwiazdami z czerwonego szkła, wysokimi na 12 m – trzy razy większymi od gwiazdy wieńczącej Kreml. Główne wejście zostało zamknięte dla publiczności. Wewnątrz Buzłudża Monument większość prac została usunięta lub zniszczona, ale betonowa struktura stoi przed żywiołami.

DCIM100GOPROG1382502.

Rozregulowany kilometraż
Sposobów na dostanie się do tego malowniczego miejsca jest kilka, jedno z popularniejszych brnie przez miejscowość Shipka — tak też uczyniłem. Stopowanie szło bez zarzutu, samochód za samochodem aż w okamgnieniu znalazłem się u celu. Jest to urokliwe górskie przejście w Starej Płaninie. Stanowi ona bowiem granicę między prowincjami Stara Zagora i Gabrovo, łącząc ze sobą miasta Gabrovo i Kazanłyk. Jest on częścią parku krajobrazowego Bułgarka.

DCIM100GOPROG1412508.

Sprawdziwszy kilka źródeł oraz zasięgnąwszy języka u miejscowych natknąłem się na wiele różnych relacji co do odległości, która dzieli wieś Shipka od Buzłudży. Facet przy betoniarce wypala: niedaleko. Napotkane na drodze małżeństwo stwierdza: potrzebny samochód – sześć kilometrów — zmartwili się moim poczynaniom. Google map pokazuje 20,6 km. GPS dredziarza 7,1 km. Komu wierzyć? Miejscowi nie mieli wątpliwości wskazując drogę, która powinienem udać się na szczyt. Szkopuł w tym, że brakowało jakichkolwiek oznakowań. Widoki napawały optymizmem. Jesień, która wręcz prosi nasze oko aparatu, by ją sfotografować. Wszystko wydawało się tak naiwnie proste… Zapadł już dawno zmrok, a niewielkie leśne oznaczniki z cyrylicą nie ułatwiają zadania.

DCIM100GOPROG1122420.

Wciąż staram się zaklinać rzeczywistość – „wszystko w porządku” – powtarzam gdzieś pod nosem. Na cywilizację składa się raptem kilka tablic z mapą bez wielkiej czerwonej kropy: „You are here”. Za to cała gama flory i fauny w szczegółach. Niepokoi fakt występowania niedźwiedzi, dzików i wilków. Niby prawdopodobieństwo napotkania ich tak niewielkie — ale wytłumacz to komuś, kto od kilku godzin dreptał wyraźnie nie mając pomysłu na wyjście z zaistniałej sytuacji. Animuszu dodaje fakt, że co jakiś czas dostrzegam zwierzęce ślepia.

Bez rozety z sierpem i młotem
Wróciłem do punktu wyjścia. Znów jestem w miejscowości Shipka. Zapętliłem się, ale tylko pozornie, bowiem moim oczom ukazuje się znak: Buzludja – 12 km. Zasypiam przy drodze, wokół mnie sklepiki z pamiątkami. Na kilkaset suwenirów, ani jedno nie nawiązuje do miejsca, do którego się właśnie wybieram.

DCIM100GOPROG1112418.

Pobudka skoro świt, przeganiają mnie kobiety nie mogące nadziwić się Polakowi śpiącemu na posadzce. Wstępuję do restauracji. Zamawiam zestaw dwóch dan. Jem tradycyjną potrawę mięsną w formie gęstej zupy, czyli flaki.

DCIM100GOPROG1092414.

Stąd utwardzona droga, więc łapię Dymitrova z Sonią. Młoda para również nie przepuszcza tej okazji i wdarła się wraz ze mną na szczyt.

DCIM100GOPROG1132422.

Czy prócz bryły, która cieszy oko z zewnątrz, będzie szansa wejścia do środka? Na forach ostrzegają przed monitoringiem i ochroną — znajduję tabliczki, które przestrzegają przed wejściem do środka.

DCIM100GOPROG1542540.

Wszystko zostało rzekomo zabetonowone i szczelnie zamknięte. Znalazłem jednak dwie dziury w ziemi.

DCIM100GOPROG1522536.

Słabe przygotowanıe sprawnościowe, niemoc do wspinania się na miejsca wszelakie (która towarzyszy od dziecka) wzięły górę. Spad miał około trzy metry. Z plecakiem, bez asysty drugiej osoby to nie dla mnie. Wielką szkoda. Warto tam wejść, żeby zobaczyć na środku sufitu wielką mozaikową rozetę z sierpem i młotem okolonym zielonym wieńcem. Albo też mozaikowe głowy wielkich komunistów tego świata. Wszystko rekompensują jednak dwie śliczne Bułgarki przystrojone w ludowe stroje, które ochoczo pozują do zdjęcia.

DCIM100GOPROG1432516.

DCIM100GOPROG1152427.

DCIM100GOPROG1192435.

DCIM100GOPROG1202452.

DCIM100GOPROG1222456.

DCIM100GOPROG1312477.

DCIM100GOPROG1332481.

DCIM100GOPROG1352493.

DCIM100GOPROG1422514.

DCIM100GOPROG1442518.

DCIM100GOPROG1472525.

DCIM100GOPROG1492530.

DCIM100GOPROG1512534.

DCIM100GOPROG1572548.

DCIM100GOPROG1592553.

 

 

 

Źródło:
http://podroze.onet.pl/ciekawe/bulgaria-buzludza-opuszczona-swiatynia-komunizmu/n67mr

http://www.atlasobscura.com/places/buzludzha-monument

5 thoughts on “Bułgarskie UFO

 1. Szkoda , że nie pokusiłeś sie o wejscie. Miesiac temu byłem i tez miałem pietra przed zejsciem do piwnicy przez dziure. Niebawem pojawilo sie 2 fotografów i para młoda.. Panna młoda w sukni zejdzie w dół a ja nie? Dalismy radę wszyscy. i było przepysznie. Prawdziwa uczta dla oka, a młodzi – pewnie maja niezapomnianą sesję.

  1. Żałuję. Kompletnie nie wyobrażam sobie sytuacji w której Panna Młoda w swej pięknej, białej sukni przedziera się przez te wszystkie przeszkody – przecież tam wszędzie jest kurz, brud, syf…

   Czy udokumentowałeś swoją wyprawę do Buzłudży? Jeśli jest możliwość zobaczenia gdzieś zdjęć z wewnątrz bryły, to z chęcią bym zobaczył.

   Miejsce pomimo że raczej nie rekomendowane przez przewodniki, to cieszy się dosyć dużą estymą wśród Bułgarów.

   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *